Termowizja


Termowizja bardzo często nazywana termografią stanowi proces obrazowania w paśmie średniej podczerwieni. Tym sposobem zyskuje się możliwość rejestrowania promieniowania cieplnego emitowanego przez ciało fizyczne w zakresie temperatur spotykanych w warunkach codziennych bez dodatkowego oświetlenia. Mówiąc prościej, termowizja pozwala zobrazować za pomocą podczerwieni, jakie temperatury są emitowane przez badane przedmioty.
Znaczne zastosowanie termowizja znalazła w budownictwie, które w obecnych czasach bardzo mocno stawia na ekologię i energooszczędność. W nowych budynkach ekologia jest często na piedestale już podczas projektowania.

Jednocześnie w przypadku istniejących budynków nie ma możliwości zaprojektowania znacznej części rozwiązań, które mogą być zastosowane podczas projektowania, bądź budowy budynku.
W przypadku budynków stwierdzenie, że jakieś rozwiązanie jest ekologiczne, może być traktowane jako rozwiązanie ekonomicznie. Ponieważ najczęściej ekologia dotyczy zmniejszenia emisji substancji szkodliwych, jakie trzeba wygenerować w celu ogrzania budynków.
W takim przypadku zmniejszenie emisji substancji szkodliwych jest równoznaczne z mniejszym zużyciem nośników energii, co oznacza mniejsze koszty jakie należy wydać na ich zakup.
Na pomoc w tym miejscu przychodzi termowizja. Badanie kamerą termowizyjną pozwala zweryfikować, przez jakie miejsca ucieka ciepło z budynku. Pozwala to wykryć mostki termiczne, przez które ucieka ciepło.

Badania tego typu są coraz popularniejsze, ponieważ potrafią wykryć nieprawidłowości w wykonaniu ocieplenia budynków. Jest to istotne, ponieważ nawet niewielki błąd, niewidoczny dla człowieka gołym okiem, może powodować znaczne utraty ciepła z budynku. Takie mostki termiczne mogą skutkować, koniecznością stosowania większych grzejników lub bardziej wydajnych sposobów ogrzewania.
Badania kamerą termowizyjną stają się popularne w społeczeństwie. Niektórzy eksperci budowlani w wywiadach sugerują konieczność przeprowadzania badań termowizyjnych dla wszystkich istniejących budynków.

Badania termowizyjne https://term-os.pl/kamera-termowizyjna-uslugi-poznan/