Ma być sucho na tarasie


Prace wykończeniowe wokół domu i w ogrodzie to często te elementy, którym nie poświęca się wiele uwagi przy planowaniu budżetu, jaki poświęcamy na budowę domu. A tymczasem mogą one stanowić poważną jego pozycję. Zajęcia te wprawdzie można odsunąć w czasie i wykonywać je sukcesywnie, gdy już będziemy w nowo postawionym domu mieszkać, warto jednak poważnie się nad nimi zastanowić i przedyskutować sprawę z projektantem i wykonawcą robót budowlanych.

Niektóre prace, takie jak hydroizolacja balkonu muszą być zaplanowane jeszcze na etapie wznoszenia stanu surowego. Również hydroizolacja tarasu nie jest tematem, który należy bagatelizować, choć podbudowę pod taras można wylewać, dopiero gdy bryła budynku jest już gotowa.
Zabezpieczenie solidnych połączeń pomiędzy budynkiem a tarasem stanowi o sukcesie przedsięwzięcia. Gdy projektant i wykonawca uzgodnią między sobą wszystkie aspekty techniczne, można powiedzieć, że z tarasu we właściwy sposób będzie odprowadzana woda, która jednocześnie nie będzie podciekać pod budynek i nie wpłynie na wilgotnienie murów.

Po zabezpieczeniu odpowiedniej izolacji należy zastanowić się na odpowiednio trwałą nawierzchnią. Płytki czy deski tarasowe – to główny dylemat właścicieli domów na ostatnim etapie inwestycji.

Zobacz również: hydroizolacja tarasu