Kosmetologia


Kosmetolog może wykonywać następujące zabiegi kosmetologiczne: mikrodermabrazja, mezoterapia, peeling, sonoforeza, body space, endermologia, akupresura lub zabiegi parafinowe. Zabiegi te dotyczą głównie twarzy i dłoni. Osoba taka jest w pewnym sensie związana z medycyną, ponieważ musi posiadać wiedzę z zakresu biologii, chemii a także dietetyki. Jest to zawód, który wymaga ciągłego rozwoju i szkoleń.

Jeśli chodzi o same zabiegi, wytłumaczmy sobie, co oznacza każdy z wyżej wymienionych. Zacznijmy od mikrodermabrazji. Jest to mechaniczne złuszczanie naskórka za pomocą specjalnego urządzenia, które również zasysa brud i zanieczyszczenia z zatkanych porów. Mezoterapia to technika iniekcyjna polegająca na wstrzyknięciu za pomocą bardzo cienkich igieł, różnych substancji, jak kwasu hialuronowego lub mieszanek witaminowych. Celem tego zabiegu jest np. odbudowa gęstości skóry, stymulacja fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny, poprawa metabolizmu komórek skóry i regeneracji skóry. Peelingi złuszczają martwy i chory naskórek, a także nawilżają i odżywiają skórę właściwą. Sonoforeza to wykorzystywanie ultradźwięków do odżywiania komórek. Body space i endermologia to masaże antycelulitowe wspomagające osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Akupresura zaś, jest powszechnie stosowana w bardzo wielu dolegliwościach, nawet w leczeniu depresji. A zabiegi parafinowe polegają na zastosowaniu ciekłej parafiny, rozgrzanej do temperatury około 50 °C lub na użyciu zastygłych okładów parafinowych o trochę niższej temperaturze, nakładanych na ciało pacjenta. Takie okłady pomagają m.in. na bóle reumatyczne, zmiany zwyrodnieniowe stawów, zespół cieśni nadgarstka, twardzinę układową, stany pourazowe rąk z ograniczeniem zakresu ruchów w stawach, a więc są wykorzystywane głównie w rehabilitacji. Wszystkie te zabiegi są coraz bardziej popularne, a gabinetów kosmetologicznych jest coraz więcej.

Jesteśmy coraz bardziej świadomi swojego zdrowia i ciała, jednak nie zapominajmy o całościowym podejściu do własnego organizmu. Same zabiegi mają na celu tylko wspomaganie w przywróceniu nam atrakcyjności i zdrowia, jednak nie zapominajmy również o odpowiednim nawodnieniu, diecie i zrezygnowaniu z używek.